შეხვედრა რუსთავის საკრებულოში
2025 წლის 05 დეკემბერს ქვემო ქართლის რეგიონული განვითარების სააგენტოს აღმასრულებელი დირექტორი გრიგოლ ზერაგია და აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე რამინ ისმაილოვი რუსთავის საკრებულოს თავმჯდომარე მამუკა რეხვიაშვილს და მის მოადგილეებს შეხვდნენ. შეხვედრაზე განხილული იქნა რუსთავის მერიასთან, რუსთავის საკრებულოსთან და გარემოს დაცვის სამინისტროსთან ერთად ქალაქში შექმნილი ეკოლოგიური მდგომარეობის გამოსწორების მიზნით დაგეგმილ კომპლექსურ ღონისძიებებში ქვემო ქართლის რეგიონული განვითარების სააგენტოს ჩართვის საკითხი.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ 2020 წლის შემდეგ რუსთავის ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მართვის გეგმის მოთხოვნის შესაბამისად, ქალაქში არსებული საწარმოების უმრავლესობაში თვითმონიტორინგის და თანამედროვე ფილტრაციის სისტემების დამონტაჟების და გაუმჯობესების დინამიკის მიუხედავად, რუსთავში ეკოლოგიური მდგომარეობა კვლავ გამოწვევად რჩება. დამსწრეთა განაცხადებით შეხვედრის მიზანი რუსთავის ეკოლოგიური მდგომარეობის გაუმჯობესებაა.
ქვემო ქართლის განვითარების სააგენტო მოკლე დროში მიაწვდის რუსთავის საკრებულოს დეტალურ ონფორმაციას რუსთავის საწარმოო ზონაში არსებულ ყველა საწარმოზე.

Встреча в городском совете Рустави
5 декабря 2025 года исполнительный директор Агентства регионального развития Квемо-Картли Григол Зерагия и заместитель исполнительного директора Рамин Исмаилов встретились с председателем городского совета Рустави Мамукой Рехвиашвили и его заместителями. На встрече обсуждался вопрос участия Агентства регионального развития Квемо-Картли в комплексе мер по улучшению экологической ситуации в городе совместно с мэрией Рустави, городским советом Рустави и Министерством охраны окружающей среды.
На встрече было отмечено, что в соответствии с требованиями Плана управления качеством атмосферного воздуха Рустави после 2020 года, несмотря на динамику самоконтроля, установку и усовершенствование современных систем фильтрации на большинстве предприятий города, экологическая ситуация в Рустави по-прежнему остаётся сложной. По словам участников, цель встречи – улучшение экологической ситуации в Рустави.
Агентство развития Квемо Картли в ближайшее время предоставит городскому совету Рустави подробную информацию обо всех предприятиях в промышленной зоне Рустави.