2026 წლის 3 თებერვალს ქვემო ქართლის რეგიონული განვითარების სააგენტოს აღმასრულებელი დირექტორი გრიგოლ ზერაგია, ქვემო ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციაში, სახელმწიფო რწმუნებულ ილია ჯალაღანიასა და “საქართველოს გიდების ასოციაციის ხელმძღვანელ “ ქეთი მელაძეს შორის გამართულ სამუშაო შეხვედრას დაესწრო.
შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა ქვემო ქართლის ტურისტული პოტენციალის ეფექტიან გამოყენებაზე და რეგიონის განვითარების რეალურ პერსპექტივებზე.
განხილულ იქნა კონკრეტული ნაბიჯები, რომლებიც ხელს შეუწყობს ტურისტული მიმზიდველობის ზრდას, ახალი მარშრუტების შექმნას და მათ პოპულარიზაციას.
აღინიშნა, რომ ქვემო ქართლის ცნობადობის გაზრდა და მისი ღირსეული წარმოჩენა საქართველოს ტურისტულ რუკაზე ერთ- ერთ უმთავრეს პრიორიტეტს წარმოადგენს.
რეგიონს აქვს უნიკალური კულტურული და ბუნებრივი რესურსები, რომელთა სწორად მართვა და მიზნობრივი პოპულარიზაცია მნიშვნელოვნად დააჩქარებს მის განვითარებას.

3 февраля 2026 года Григол Зерагия, исполнительный директор Агентства регионального развития Квемо Картли, принял участие в рабочем совещании, состоявшемся в Администрации губернатора Квемо Картли, между губернатором Илией Джалаганией и главой Ассоциации грузинских гидов Кетой Меладзе.
Встреча была посвящена эффективному использованию туристического потенциала Квемо Картли и реальным перспективам развития региона.
Обсуждались конкретные шаги, которые будут способствовать повышению туристической привлекательности, созданию новых маршрутов и их популяризации.
Было отмечено, что повышение осведомленности о Квемо Картли и его достойное представление на туристической карте Грузии является одним из главных приоритетов.
Регион обладает уникальными культурными и природными ресурсами, правильное управление и целенаправленная популяризация которых значительно ускорят его развитие.