სოფელ იმირში მდებარე არქეოლოგიური ძეგლი „გადაჭრილი გორა“ კიდევ ერთხელ მოექცა სახელმწიფო და პროფესიული წრეების ყურადღების ცენტრში.
2026 წლის 5 თებერვალს ქვემო ქართლში სახელმწიფო რწმუნებული ილია ჯალაღანია მარნეულის მუნიციპალიტეტის მერ დაურ ისმაილოვთან ერთად, სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში ობიექტს ადგილზე გაეცნო.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს გენერალური დირექტორი თეა ონიანი, საქართველოს ეროვნული მუზეუმის დირექტორი დავით ლორთქიფანიძე და ქვემო ქართლის რეგიონული განვითარების სააგენტოს აღმასრულებელი დირექტორი გრიგოლ ზერაგია,
ვიზიტის დროს წარმოდგენილი იყო არქეოლოგიური კვლევების მიმდინარე ეტაპი და სამუზეუმო ინფრასტრუქტურის მშენებლობის პროცესი.
შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ძეგლის სამომავლო განვითარებას, ტურისტული ფუნქციის გაძლიერებასა და მისი საერთაშორისო მნიშვნელობის წარმოჩენას.
„გადაჭრილი გორა“ მსოფლიო მნიშვნელობის არქეოლოგიურ ძეგლს წარმოადგენს — სწორედ აქ არის აღმოჩენილი ღვინის წარმოების ერთ-ერთი უძველესი კვალი, რომელიც დაახლოებით 8000 წელს ითვლის. აღნიშნული აღმოჩენა მარნეულს არა მხოლოდ რეგიონულ, არამედ გლობალურ კულტურულ რუკაზე მნიშვნელოვან ადგილს ანიჭებს.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები, არქეოლოგები და დარგის სპეციალისტები.

Рабочее совещание в деревне Имири, муниципалитет Марнеули
Археологический памятник «Гадарчилы Гора», расположенный в селе Имир, вновь оказался в центре внимания государственных и профессиональных кругов.
5 февраля 2026 года представитель государства в Квемо Картли Илья Джалагания вместе с мэром Марнеульского муниципалитета Дауром Исмаиловым в рамках рабочего визита осмотрели место раскопок.
Встречу также посетили генеральный директор Национального агентства по охране культурного наследия Теа Ониани, директор Грузинского национального музея Давид Лорткипанидзе и исполнительный директор Агентства регионального развития Квемо Картли Григол Зерагия.
В ходе визита были представлены текущий этап археологических исследований и процесс строительства музейной инфраструктуры.
Особое внимание было уделено будущему развитию памятника, укреплению его туристической функции и демонстрации его международного значения.
«Гаджерили-Гора» — археологический памятник мирового значения: именно здесь были обнаружены одни из древнейших следов виноделия, датируемые примерно 8000 лет назад. Это открытие придает Марнеули важное место не только на региональной, но и на мировой культурной карте.
Встречу также посетили представители местных органов власти, археологи и специалисты в данной области.