2026 წლის 13 მარტს, ბოლნისის მუზეუმში გაიმართა სამუშაო შეხვედრა ქვემო ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულ ილია ჯალაღანიას, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს გენერალურ დირექტორ თეა ონიანსა და საქართველოს ეროვნული მუზეუმის გენერალურ დირექტორ დავით ლორთქიფანიძეს შორის.
შეხვედრას სხვადასხვა სახელმწიფო უწყების წარმომადგენლებთან ერთად ქვემო ქართლის რეგიონული განვითარების სააგენტოს აღმასრულებელი დირექტორი გრიგოლ ზერაგია ესწრებოდა.
შეხვედრა შეეხებოდა კულტურული მემკვიდრეობის დაცვისა და რეგიონის ტურისტული პოტენციალის განვითარების საკითხებს.
კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს გენერალურმა დირექტორმა თეა ონიანმა, დამსწრე საზოგადოებას გააცნო სააგენტოს საქმიანობა და ის სამართლებრივი რეგულაციები, რომლებიც კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების მიმდებარე ტერიტორიებზე მშენებლობასა და დაგეგმარებას ეხება.
საუბარი ასევე შეეხო ძეგლების მოვლისა და რეაბილიტაციის პროცესში უწყებათაშორისი თანამშრომლობის მნიშვნელობას.
საქართველოს ეროვნული მუზეუმის გენერალურმა დირექტორმა დავით ლორთქიფანიძემ, წარადგინა „ქვემო ქართლის საგანმანათლებლო-ტურისტული კლასტერის კონცეფცია“, რომლის ფარგლებში განიხილეს რეგიონის ტურისტული პოტენციალი, არსებული გამოწვევები და მათი გადაჭრის შესაძლო გზები.
სამუშაო შეხვედრის დასრულების შემდეგ მონაწილეებმა დაათვალიერეს ბოლნისის გერმანული უბანი და იმსჯელეს მისი რეაბილიტაციის პერსპექტივებზე, რაც ქალაქის ტურისტული განვითარებისათვის მნიშვნელოვან შესაძლებლობად განიხილება.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს რეგიონებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი მიხეილ დიაკონიძე, მისი მოადგილე შალვა მესხი, სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლები, სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილეები და რეგიონის მუნიციპალიტეტების ხელმძღვანელები.

13 марта 2026 года в музее Болниси состоялось рабочее совещание между представителем государства в регионе Квемо Картли Илией Джалаганией, генеральным директором Национального агентства по охране культурного наследия Теей Ониани и генеральным директором Грузинского национального музея Давидом Лорткипанидзе.
В совещании приняли участие представители различных государственных органов, в том числе исполнительный директор Агентства регионального развития Квемо Картли Григол Зерагия.
На совещании обсуждались вопросы охраны культурного наследия и развития туристического потенциала региона.
Генеральный директор Национального агентства по охране культурного наследия Тея Ониани ознакомила присутствующих с деятельностью агентства и правовыми нормами, регулирующими строительство и планирование на территориях, прилегающих к памятникам культурного наследия.
В ходе обсуждения также была затронута важность межведомственного сотрудничества в процессе содержания и реставрации памятников.
Генеральный директор Грузинского национального музея Давид Лорткипанидзе представил «Концепцию образовательно-туристического кластера Квемо Картли», в рамках которой обсуждались туристический потенциал региона, существующие проблемы и возможные пути их решения.
После рабочей встречи участники посетили немецкий квартал Болниси и обсудили перспективы его восстановления, что рассматривается как важная возможность для развития туризма в городе.
Встречу также посетили Михаил Диаконидзе, руководитель отдела по связям с регионами Министерства регионального развития и инфраструктуры, его заместитель Шалва Месхи, представители государственных органов, заместители губернаторов штатов и главы муниципалитетов региона.